Nyári gumi jelölések: mi van az oldalfalon?

Autótulajdonosként, ha nem is feltétlenül szükséges, a gondos nyári gumi választás jegyében mindenképpen érdemes az oldalfalon található jelölésekkel ismeretséget kötni. A méret mellett itt kapnak helyet azok a speciális, olykor gyártótól és autómárkától is függő paraméterek, melyek nagy segítséget, illetve pontos iránymutatást nyújtanak ahhoz, hogy a megfelelő abroncsot válasszuk.

Méret pl.: 205/55 R16: sorrendben az abroncs szélessége (205 mm), az oldalfal magassága (az abroncs magasságának és szélességének aránya százalékban, 55%), a szerkezet (R, mint radiál), valamint a peremátmérő inchben (16).

A méret és az alap adatok

Választáskor a legfontosabb, hogy passzoljon a méret, mely a gumiabroncs oldalfalán látható, további paraméterekkel.

A számok és betűk jelentése a mellékelt példán keresztül a következő:

A DOT szám

Ha használt abroncs vásárlására adjuk a fejünket (ne tegyük, válasszunk inkább az alacsonyabb árkategóriából újat), akkor nagy jelentősége van a DOT számnak, ebből deríthető ki a gyártási év, illetve hónap.

  1. Keressük meg a DOT feliratot az abroncs oldalfalán.
  2. A DOT felirat utáni első 4 karakter az abroncsgyár helyszínére, illetve a méretre utal.
  3. Az ezt követő 4 karakter a gyártót jelöli.
  4. Az utolsó négy – nagyon régi gumi esetében utolsó 3 – számjegy (általában bekeretezve) jelöli a gyártás idejét, az első kettő azt, hogy hanyadik héten, míg a második kettő azt, hogy melyik évben. Például a „4216” a 2016. 42. hetében készült gumit takar, míg a „129” egy 1999 12. hetében készült abroncsot. Ez utóbbinál persze már rég lejárt a szavatosság.

Új abroncs esetén frissnek a 3 évnél nem régebbi, újnak az 5 évnél nem régebbi gumi számít.

További speciális jelölések a nyári gumi oldalfalán

Ha tovább bogarásszuk az abroncsot, más jelöléseket is találhatunk, olykor pedig a gyártók saját kódokkal spékelik meg a gumit.

Egyéb jelölések

És ha ez sem lett volna még elég, vannak olyan speciális jelölések, melyek nem autómárkához kötődnek, viszont szintén különleges tulajdonságra utalnak. Ilyen például a Michelin GRNX kódja, mely az adott típuson és méreten belül még alacsonyabb CO2 kibocsátásra utal.

Az amerikai piacon eltérő jelölésrendszert alkalmaznak, itt a treadwear (kopás), a traction (tapadás), és temperature (hőmérsékleti ellenállás) paraméterek mentén egyaránt külön kóddal jelöli az előbbi tulajdonságok gumira jellemző mértékét.